Mexické placky

Potřebujeme:

na 20 placek: 5 hrnků hladké mouky, 1 / 2 sáčku kypřícího prášku, lžičku soli, 1 hrnek teplé vody, 125 g másla na pečení nebo 125 g masti bez škvarků

Jak na to:

Do nádoby si prosejte (nemusíte, ale je to lepší) mouku, přidejte kypřící prášek a sůl. Jemně promíchejte vařečkou a vlijte hrnek teplé vody (ne vařící!). Promíchejte a přidejte máslo nebo sádlo. Pokud použijete máslo, placky budou mít vynikající chuť, ale nebudou elastické, tedy se nehodí pro přípravu zabaľovaných jídel - nemohou posloužit jako palačinky nebo tortilly. Mast zajistí nejen vynikající chuť, ale i elasticitu, a pak není problém do placky zabalit cokoliv.
Po důkladném promíchání ho vyklopte z mísy na jemně pomoučený vál nebo kuchyňskou linku, kde budete moci bez omezení těsto hníst. Zde nastává zdlouhavá část přípravy placek, totiž hnětení a vyvalováni. Hnětte těsto přibližně 20 minut, aby v něm nezůstaly žádné hrudky, bylo jemné a nelepilo se. Pokud máte pocit, že se těsto lepí, posypávajte ho jemně moukou, tu zapracujte do těsta a postup opakujte, dokud nebude těsto nelepivé.
Až budete mít těsto zhnetené, vytvarujte ho do válcovitého bochníku, ze kterého si ukrajujte cca 2-3 cm kolečka. Ty pak vytvarujte do kruhu, "pľacnite" na pomoučený vál a vyválejte kulatou placku s maximálním průměrem jako má vaše pánev, abyste pak neměli problém placky osmahnout.
Před smažením rozehřejte pánev na maximum. Placky na ni ukládejte a zhruba po minutě otočte. Hotová placka má jemně nahnědlé (ne však načernalé) otoky a flíčky. Odložte si ji na talíř, může být konzumována ihned.
Pokud chcete zvýšit pružnost placek například při přípravě tortill, odložte je přes noc v sáčku nebo misce s pokličkou do tmy. Druhý den budou ještě vláčnější.

Podobné recepty:

Mexické zapékané maso, Mexické špagety, Cuketové placky, Patizonové placky, Patizónové placky