Houbová polévka

Potřebujeme:

2 lžíce másla, 2 lžíce olivového oleje, 2l zeleninového nebo drůbežího vývaru, 2 lžíce hladké mouky, 1 středně velkou bramboru, 400g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel nebo pastiňák), 200g hub (pokud máte sušené, půl hodiny předem je namočte), hrst jemně nasekané petrželky nebo pažitky, sůl a pepř na dochucení*** Na nočky:5 lžic hrubé mouky, 1 velké vejce, 2 lžíce mléka, 1/4 lžičky sol1.

Jak na to:

1. Všechnu zeleninu a bramboru nakrájejte na jemné kostičky nebo nudličky. Ve velkém hrnci rozpusťte máslo, přilijte olej, vsypte zeleninu a bramboru. Asi tři minuty opékejte a promíchávejte.

2. Do hrnce přisypte mouku a za stálého promíchávání ji nechte tři minuty smahnout. Zalijte trochou vývaru a míchejte, až vznikne hladká jíška. Dolijte vývar, osolte a přiveďte k varu. Houby nakrájejte na plátky a přisypte je do polévky; pokud jste použili sušené, přilijte i tekutinu, ve které se máčely.

3. Stáhněte plamen a nechte polévku dvacet minut probublávat.

4. Mouku, sůl, vejce a mléko na nočky vložte do misky, dobře je vidličkou propracujte a pak lžičkou postupně vykrajujte oválky. Přihoďte je do vroucí polévky na posledních deset minut varu; že jsou hotové, poznáte podle toho, že vystoupí na povrch. Jestli je těstíčko řidší, lijte je jako kapání – varem ztuhne.

5. Polévku ochutnejte a opepřete, případně dosolte. Podávejte ji ozdobenou jemně nasekanou zelenou petrželkou nebo pažitkou. Jestli chcete, můžete pokrm doplnit pečivem, například křupavými slanými tyčinkami.

Podobné recepty:

Houbová polévka s drobením, Vánoční houbová polévka, Rajbaničková houbová polévka, Houbová polévka s pšenicí, Studená houbová polévka